Rodzeństwo bez rywalizacji – MGOPS Piaseczno

Date(s) - 20/09/2017

MGOPS Piaseczno

cykl 10 spotkań po 3 godziny, spotkania w środy

UWAGA!!! W tym cyklu warsztatów mogą brać udział‚ osoby, które uczestniczyły w spotkaniach „Wychowywać to kochać i wymagać” lub w Szkole dla Rodziców i Wychowawców w innych miejscach i mają zaświadczenie ukończenia tej Szkoły.

Głównym celem warsztatów jest uświadomienie Rodzicom skąd bierze się rywalizacja pomiędzy rodzeństwem oraz przekazanie Rodzicom umiejętności wychowawczych pomocnych w wygaszaniu rywalizacji i budowaniu współpracy.

Program opracowany w oparciu o koncepcję T. Gordona „Wychowanie bez porażek” i książki A. Faber, E. Mazlish z cyklu „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, „Rodzeństwo bez rywalizacji” oraz doświadczenia własne i wielu rodziców uczestniczących w warsztatach.

Tematy poruszane w trakcie warsztatów:

• Skąd bierze się zazdrość i rywalizacja w rodzeństwie?
  • Porównania wzmacniają rywalizację.
  • Jak sprawiedliwie dzielić swój rodzicielski czas, uczucia, uwagę? czy da się „po równo”?
  • Jakie role przypisałaś/eś swoim dzieciom, jak to wpływa na relacje pomiędzy nimi?
  • Co robić gdy dzieci się kłócą i biją?
  • Długi konflikt miedzy dziećmi; rodzic mediator.
  • Jak pomóc dzieciom w odkrywaniu korzyści płynących z dzielenia się i współpracy?
  • Najstarsze, średnie, najmłodsze – czy kolejność urodzin ma znaczenie?

Udział w warsztatach jest bezpłatny dla mieszkańców Gminy Piaseczno.

Zapisy w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.